Polecenie jako rozrządzenie testamentowe
Polecenie = rozrządzenie testamentowe, które nakłada na spadkobiercę lub zapisobiercę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania bez czynienia kogokolwiek wierzycielem.
Niewykonanie polecenia nie powoduje powstania odp. odszkodowawczej.
Obowiązek może zostać nałożony w interesie samego spadkodawcy (np. ufundowanie tablicy pamiątkowej na domu, w którym spadkodawca mieszkał).
Wykonania polecenia może żądać: każdy ze spadkobierców, jak również wykonawca testamentu, chyba że polecenie ma wyłącznie na celu korzyść obciążonego poleceniem ( np. przeznaczenie uzyskanej sumy na regularne wizyty u dentysty). Jeżeli polecenie ma na względzie interes społeczny, wykonania polecenia może żądać także właściwy organ państwowy.
Uprawniona osoba może wystąpić z żądaniem wykonania polecenia niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu, chyba, że spadkodawca wyraził odmienną wolę.
Zapisobierca obciążony poleceniem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę.
Jeżeli osoba, na której rzecz został uczyniony zapis z obowiązkiem wykonania polecenia, nie chce lub nie może być zapisobiercą, spadkobierca zwolniony od obowiązku wykonania zapisu powinien w braku odmiennej woli spadkodawcy polecenie wykonać.
Linki sponsorowane
RADCA PRAWNY |